poniedziałek, 18 lipca 2016

Gluten - złe zło

Wpis dla mojej serdecznej znajomej, która głęboko wierzy w cudowność diety bezglutenowej.

Dieta bezglutenowa bez wskazań lekarskich to lekkie szaleństwo. Argumenty, które słyszałam są co najmniej dziwaczne. Na przykład: zalecenie ginekologa w celu wyleczenia niepłodności i oczyszczenia organizmu; dieta cud, po której się chudnie w oczach; samo zdrowie, bo przecież gluten to złe zło i zabija na miejscu.
Oczywiście jeśli kobieta ma celiakię i przechodzi na dietę bezglutenową to zajście w ciążę jest łatwiejsze, niestety niestuprocentowe.
 Jeśli ktoś ma celiakię to gluten jest dla niego złem i należy go wykluczyć.  
Chudnięcie na diecie bezglutenowej? W trzy lata 12 kilo na plus! Na początku diety kupowałam wszystko bezglutenowe i byłam szczęśliwa, że to po prostu jest. Z czasem przestałam rzucać się na wszystko co miało przekreślony kłos. Ciasteczka, makarony, słodycze, próbowanie z której firmy lepsze, do tego termin przydatności do końca świata... to nie wróżyło dobrze.
Gluten nie jest sam w sobie zły, w chlebie jak najbardziej, dzięki niemu mamy na przykład witaminy z grupy B. Gorzej kiedy kupujemy produkty, w których jest gluten, a wcale nie powinno go tam być: wędliny, herbata, czekolada
Cudowność diety bezglutenowej u osób, które są zdrowe, polega chyba na tym, że po prostu zaczynają zwracać uwagę na to co jedzą, na jakość i świeżość produktów, na tym, że czytają ze zrozumieniem etykietki.
Poniżej mądry głos w sprawie niestosowania diety bezglutenowej: 

Dlaczego nie warto bez potrzeby wykluczać glutenu z diety?

  • Dieta bezglutenowa jest droższa, gdyż produkty z przekreślonym kłosem na opakowaniu kosztują często dwa razy więcej niż podobne wytwarzane w tradycyjny sposób.
  • Narażamy się na niedobory składników odżywczych, nie tylko białka roślinnego zawartego w danym zbożu, ale też witamin z grupy B, kwasu foliowego, cynku i magnezu.
  • Pieczywo bezglutenowe zawiera wiele chemicznych dodatków, które mają sprawić, ze chleb będzie równie pulchny i elastyczny jak ten z glutenem. Tym samym rezygnując z naturalnego białka, przyjmujemy sztuczne zagęstniki, emulgatory i spulchniacze.
  • Dieta bezglutenowa często jest uboga w błonnik, który jest odpowiedzialny za rozwój bakterii probiotycznych, a tym samym za zdrowie jelit. Jego zbyt mała ilość w codziennych posiłkach może dać podobne objawy, jak te towarzyszące celiakii, łącznie z uszkodzeniem kosmków jelitowych.  (źródło: http://jedzenietoleczenie.pl/gluten-jesc-czy-nie-jesc/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz